Jelentős kínálatból válogathatunk, ha igazán jó háborús filmekre vagyunk kíváncsiak. Az elmúlt évtizedekben ugyanis rengeteg kiemelkedő produkció készült az amerikai látványfilmektől egészen az orosz és német alkotásokig és a több évtizedes régi klasszikusok közt is rengeteg zseniális munka akad. A legjobb tizenkettő kiválasztása nem könnyű feladat tehát, de ezek előtt előbb a "háborús film" kategóriáról. Elsősorban a XX. század nagy háborúit vettem ide (például az első és második világháborút, a vietnámi háborút, az iraki háborút, Afganisztánt, Szomáliát ... stb), viszont az ókori, középkori idők filmjeit illetve a XVI. - XIX. század közti korszakokban játszódó kosztümös darabokat a történelmi filmek kategóriájába sorolva nem vettem számításba. Nézzük tehát a szerintem legjobb tizenkettőt, rangsorolás nélkül.
A szakasz (1986)
Ha a legjobb háborús filmekről esik szó, kihagyhatatlan Oliver Stone 1986-os drámájának a Platoon -nak a megemlítése. A film a vietnámi háború poklát mutatja be átélhető izgalmakkal és elgondolkodtató mondanivalóval. A Platoon egyik különlegessége, hogy a Vietnámban szolgáló amerikai katonákra ható háborús borzalmakat és pszichés terheket a jó és a rossz oldalt megtestesítő karakterekkel, Elias és Barnes őrmesterekkel szemlélteti. Az emberséges Elias őrmester (Willem Dafoe) segíti embereit, míg a háborúban elállatiasodott Barnes (Tom Berenger) kegyetlen gyilkológéppé változik. Az eseményeket, a két őrmester szembenállását Chris Taylor (Charlie Sheen), 21 éves újonc szemével látjuk, ahogyan a háború dúlta Vietnámot is. Oliver Stone filmje fokozatosan enged bennünket rádöbbenni a háború értelmetlen kegyetlenségére és arra, hogy Vietnám pokla mennyire átalakította az azt megjárt fiatalokat.
A leghosszabb nap (1962)
A Ken Annakin rendezte 1962-es háborús dráma a normandiai partraszállást mutatja be valóságos sztárparádé felvonultatásával. A legfőbb karakterekben: Henry Fonda, John Wayne, Sean Connery, Richard Burton és Robert Mitchum látható, a német tábornokok, tisztek körében pedig a legkiemelkedőbb: Werner Hinz (Rommel), Curd Jürgens (Blumentritt) és Hans Blech (Pluskat). A film végigkíséri a normandiai partraszállás teljes eseménytörténetét a kezdetektől a végrehajtásig. A néző ott van a partraszállásra készülődő angliai katonai táborokban és a partot érő csónakokban, a heves golyózáporban is. A Leghosszabb nap fő különlegessége, hogy egyszerre láthatjuk az amerikai és a német oldal reakcióit, terveit, érzelmeit és katonáit, felváltva figyelve ahogyan a történelem egyik legnagyobb hadműveletében részt vesznek.
Sztálingrád (1993)
A második világháború és az egész emberi történelem eddigi legnagyobb csatáját a Volga partján fekvő Sztálingrád városában vívták meg 1942 augusztusa és 1943 februárja között. A fél éven át tartó szakadatlan harcban a város területén közel félmillió katona esett el (a két oldalon együttvéve) és becslések szerint legalább 100-200 ezer között volt a polgári áldozatok száma is (nem beszélve a több százezer sebesültről és fogságba kerülőről). A sztálingrádi csatáról készült már orosz, amerikai és német feldolgozás is, melyek mind más-más szemszögekből mutatják be a városi harc borzalmait. Az 1993-as Sztálingrád egy német készítésű realisztikus dráma, - Joseph Vilsmaier rendezésében - mely a német katonák viszontagságait tárja elénk egy kiválasztott csoport sorsán keresztül. Főszerepekben: Thomas Kretschmann (Witzland hadnagy), Dominique Horwitz (Fritz), Jochen Nickel (Rollo) és Sebastian Rudolph (Müller).
Kelly hősei (1970)
Van olyan álláspont, mely szerint jó háborús film csak szomorú és megrázó dráma lehet; ám itt van Brian G. Hutton 1970-es kaland-vígjátéka, Kelly hősei (Kelly's Heroes) mely bebizonyította, hogy nem kizárólag csak ilyen alkotások adhatják vissza a háború különböző oldalait. Ezek közé a bizonyos "oldalak" közé pedig oda tartozik, a katonaviccek, vagányságok és stiklik világa is, melyben lehetséges akár egy amerikai szakasz eltűnése is a frontvonalból, hogy saját szakállára áttörve a német oldalra, kiraboljon egy nácik őrizte bankot. Elindul tehát egy furcsa csapat, melynek tagjai valódi egyéniségek: Kelly (Clint Eastwood), Bazi Joe (Telly Savalas), Csodabogás (Donald Sutherland), Vaskalap (Don Rickles), Wilard (Harry Dean Stanton), Cowboy (Jeff Morris). Az ütős, kacagtató és szórakoztató végeredményre ők jelentik a garanciát.
Kémek a Sasfészekben (1969)
Kémek állnak a Where Eagles Dare cselekményének középpontjában (mely a film magyar címéből is kiderül), mégis elsősorban háborús történet, amit a két főszereplő, Clint Eastwood és Richard Burton kiváló alakításokkal tár elénk. A sztori szerint a második világháborús brit hírszerzés tudomására jut, hogy tagjainak sorába német ügynökök épültek, így egy különleges akcióval kísérli meg kideríteni, hogy kik lehetnek az árulók. Az akcióban a főszerepet három tényező játssza: egyrészt az ausztriai Hohenwerfen vára (Schloss Adler) a nácik egyik kém-központja, másrészt Smith őrnagy (Richard Burton) és végül Shaffer hadnagy (Clint Eastwood). A két amerikai tiszt magával viszi a Schloss Adlerre a kémkedésben gyanús "amerikai" katonákat is. A Where Eagles Dare akciókkal teli, hihetetlen képekkel (havas, hegyi felvételekkel) és egy szövevényes sztorival, sőt fordulatokkal teli háborús film, mely sokszor megnézve is valódi filmélményt nyújt.
Das Boot (1981)
Különleges második világháborús dráma a Das Boot, mely a Sztálingrádhoz hasonlóan német készítésű film (nálunk "A tengeralattjáró" címen jelent meg). Az alkotás 1983-ban hat Oscar jelölést kapott, nagyrészt Wolfgang Petersen kivételesen jó rendezésének köszönhetően. A cselekmény egy német U-boat -on játszódik, mely a második világháború első szakaszában (még a normandiai partraszállás előtt) az Atlanti-óceánon vadászik szövetséges (angol, amerikai) hajókra. A történet egyszerre mutatja be a legénység és a kapitány, Heinrich Lehmann (Jürgen Prochnow) sajátos kapcsolatát illetve a mélyben úszó vascső (a tengeralattjáró) törékenységét, - a benne szolgálatot teljesítő német katonák félelmeivel együtt - a mélyvizi bombákkal támadó ellenséges hajóktól fenyegetve. A kapitány időnként bírálja a náci vezetést, de közben mindent megtesz katonáiért is. A Das Boot az egyik legjobb valaha készített háborús film a mai napig.
Sólyom végveszélyben (2001)
Ikonikus háborús film a 2001-es Sólyom végveszélyben (Black Hawk Down), mely Ridley Scott rendezésében az amerikaiak egyik Szomáliában végrehajtott túszmentő (és túszejtő) akcióját mutatja be (amire 1993 október 3-án és 4-én került sor). Az egész katonai manőverről - és az amerikai szempontból tragikus végeredményről - először egy Mark Bowden nevű újságíró írt nagy sikerű könyvet még 1999-ben. A kedvező fogadtatás már akkor előrevetítette egy film igényét is. A sztorit végül 2001-ben Ridley Scott dolgozta fel filmen, bemutatva, hogy az eredetileg 45 percere tervezett bevetés, miként nyúlt két teljes napra és hogyan lett (Szomália fővárosában) "mogadishu -i csata" néven hírhedt. Az akció az egyik helyi hadúr, Mohamed Farah Aidi elrablását és embereinek kihozását célozta, ám hiba csúszik a végrehajtásba: a szomáliaiak felkészülve várják az amerikaiakat és az akció mészárszékké változik. Kivételeset alakít a filmben Josh Hartnett, Tom Sizemore, Jason Isaacs, Ewan McGregor, Eric Bana és Sam Shepard is.
Acéllövedék (1987)
Sokkoló vietnámi háborús film az Acéllövedék (Full Metal Jacket), mely sokkal inkább a tengerészgyalogos kiképzés, mint a tényleges harci jelenetek miatt vált híressé. A filmtörténet egyik legjobb rendezője, Stanley Kubrick (2001 - Ürodüsszeia, Ragyogás) egy valódi vietnámi veteránnal és korábbi tengerészgyalogossal, R. Lee Ermey -vel dolgozott együtt a forgatásokon, aki a szadista és kegyetlen kiképző altisztet, Hartmann őrmestert alakítja a filmben. A végeredmény egy megrázó dráma, melyben a néző elgondolkodik azon, hogy meddig feszíthető egy újonc idegrendszere a kiképzésen és valóban szükséges e a rengeteg megaláztatás és próbatétel a háború poklának elviseléséhez. A film második játékrésze már Vietnámba kalauzolja el a nézőt, ahol nyomon követhetjük a kiképzésen megismert karakterek háborús megpróbáltatásait, mely többüknél az értelmetlen halált hozza el. Az Acéllövedék a Szakaszhoz hasonlóan a háborús borzalmak emberekre gyakorolt hatását boncolgatja.
A híd túl messze van (1977)
Richard Attenborough filmje egy tényleges második világháborús bevetést, a Market-Garden hadműveletet mutatja be nekünk, Cornelius Ryan könyve és túlélőkkel folytatott beszélgetései alapján, hiteles formában. Az 1944 őszén zajló hollandiai szövetséges légideszant akció a történelem legnagyobb ejtőernyős támadása volt, mely sajnos a véletlenek és a rossz tervezésnek köszönhetően tragédiába torkollt (a szövetségesek 17 ezer főt, a németek viszont csak 3300 katonát vesztettek). A Montgomery tábornagy által támogatott akció megtervezésekor a britek nem számoltak azzal, hogy az arnhemi híd közelébe a németek komoly páncélos egységeket vezényeltek (épp a tervezett szövetséges támadás előtt) és azzal sem, hogy a Hollandiában ledobott angol-amerikai ejtőernyősöket későn érik el a támogató, szárazföldi alakulatok. A legnagyobb hibát azonban az jelentette, hogy túl messze volt a híd. Főszerepekben: Sean Connery, James Caan, Edward Fox, Michael Caine, Robert Redford, Ryan O'Neal és Anthony Hopkins.
Fegyvertelen katona (2016)
Szintén egy második világháborús dráma a Fegyvertelen katona (Hacksaw Ridge), Mel Gibson valóságalapú, Oscar-díjas alkotása és egyben legjobb rendezése. A megtörtént eseményeket elbeszélő alapsztori egy társait megmentő, önzetlen katonáról, Desmond T. Ross őrvezetőről szól (aki Hetednapi Adventista és így fegyverviselést megtagadó katona) bemutatva 1945 májusában Okinawán végrehajtott hőstettét. Ennek során Ross 75 katonatársa életét mentette meg, akikre az okinawai Hacksaw hegygerincen megsebesülve a biztos halál várt volna. Ross szerepében Andrew Garfield kivételesen nagy alakítást nyújt, mint ahogyan Luke Bracey, Hugo Weaving, Sam Worthington és a gyönyörű Teresa Palmer is minden elismerést megérdemelnek. A film sokkoló képekkel mutatja be az okinawai harcokat, amihez az önzetlen hősiesség ritkán látható megjelenítése társul.
Apokalipszis most (1979)
Listám hátralévő két háborús filmje a műfaj legkülönlegesebb alkotásait tartalmazza: az egyik Francis Ford Coppola 1979-es pszicho-drámája, az Apokalipszis most, a másik pedig Clint Eastwood 2006-os filmje a Levelek Ivo Dzsimáról. Ami az Apokalipszist illeti: olyan film, mely sokáig bennünk marad, sajátos és székhez szegező realizmusa, nyers stílusa és elgondolkodtató mondanivalója miatt. Bemutatja, hogy mivé tehet egy embert a háború, hogyan torzulhat el a végsőkig személyisége a borzalmak következtében és mennyire válhat szürreálissá egy háború sújtotta világ. A két központi karakter: Walter E. Kurtz ezredes (Marlon Brando) és az őt felkutatni próbáló Willard kapitány (Martin Sheen). A további szerepekben: Robert Duvall, Dennis Hopper, Laurence Fishburne és Harrison Ford.
Levelek Ivo Dzsimáról (2006)
Clint Eastwood egyik legjobb rendezése egy másik nagy második világháborús történetet mutat be, (a Fegyvertelen katonához hasonlóan a csendes-óceáni fronton), csak éppen japán szemszögből: ez a film a "Levelek Ivo Dzsimáról". Az alapsztori a japánokat nem arctalan és kegyetlen gyilkológépekként mutatja be, hanem olyan katonákként, akik hozzánk hasonlóan képesek érzelmekre is, például félelemre, elszántságra vagy hősiességre. Ez az árnyalt bemutatás önmagában is különlegessé teszi a filmet, de mindehhez kivételes kamerahasználat, fényképezés és operatőri munka társul. A végeredmény egy ütős, realisztikus és izgalmas háborús dráma, ami ugyanúgy maradandó filmélményt ad, mint az Apokalipszis most, hasonlóan erős érzéseket kiváltva belőlünk. A cselekmény egy elkeseredett és valójában reménytelen küzdelmet mutat be, a túlerőben lévő amerikai csapatok ellen, melyek 1945 tavaszán (április - június közt) 183 ezres haddal támadtak Okinava szigetére.
Ennyi a listám, mely természetesen erősen szubjektív (mint minden lista) viszont egy több, mint 100 filmből álló megtekintési filmsor kiértékelésén és megnézésén alapul. Nyilván a műfaj minden kedvelője meg tudja alkotni a maga saját első 12 legjobbnak ítélt alkotásból álló filmjegyzékét, így rengeteg variáció létezik, folyamatosan feltéve a visszatérő kérdést: "ez miért maradt ki a listádból"? Nos, a hozzászólásokban van lehetőség az ehhez hasonló talányok feltételére. [2020.10.10.(15:03)]