Most, hogy a Föld két pontján is nagyon súlyos biztonság-politikai válság, sőt háborús konfliktus fenyegeti a világbékét - mégpedig Tajvan partjainál és Kelet-Ukrajnában (előbbi helyen a kínai - amerikai flotta, utóbbinál 40 ezres összevont orosz haderő és az amerikai patronálású ukrán hadsereg néz farkasszemet egymással) - érdemes áttekinteni a Föld legerősebb hadseregeinek listáját.
Moszkva, orosz harckocsik felvonulása Forrás: rbth.com
A világ első 7 legütőképesebb hadseregének listáján a Föld jelenlegi 9 atomhatalma közül 6 szerepel. Japán noha nem atomhatalom, mégis bekerült a felsorolásba, szemben 3 olyan országgal, melyek viszont rendelkeznek atomfegyverekkel, ám egyéb fegyvernemekben jócskán elmaradnak Japántól (Pakisztán, Izrael, Észak-Korea). Dél-Korea tekintetében fordított a helyzet: a 7+1 helyet kapta, mert bár több tekintetben megelőzi a sorban őt követő Franciaországot és Nagy-Britanniát, ám ez az előny csekély és többet nyom a latban, hogy egyáltalán nincs atomarzenálja, így a két európai atom-hatalom beelőzi. A lista összeállításában (a globalfirepower saját listáján alapul véve, de azt némileg módosítva) tehát kulcs-szerepet kapott 9 tényező: a nukleáris töltetek számán túl a következő eszközök mennyisége és minősége: a vadászgépek, hadihajó-állomány, repülőgép-hordozók tengeralattjárók és harckocsik. A szempontok közt van még az élőerő mennyisége, a gazdasági adottságok helyzete (7. és 8. szempont) illetve kilencedikként a nominális GDP (hiszen ez fejezi ki leginkább, hogy egy adott ország mennyit képes fordítani hadseregére és egy esetleges háborúra.) Így a sorrend tehát a következő:
- 1. USA
- 2. Oroszország
- 3. Kína
- 4. India
- 5. Japán
- 6. Franciaország
- 7. Egyesült Királyság
- 7+1 helyen: Dél-Korea
Ami a felsorolt tényezők konkrét számokban történő megmutatását illeti, a globalfirepower adatai alapján, az itt következő táblázat ad eligazítást számunkra:
Kiegészítésül hozzátehetjük: Kína már most is inkább Oroszország elé lenne helyezhető (ahogy ebben a táblázatban is szerepel), ha nem állna az oroszok rendelkezésére Föld legnagyobb és legpusztítóbb atom-arzenálja (a stratégiai fegyverek többségében a kínaiak egy ideje megelőzik Putyin haderejét).
A kép forrása: goodfon.com
A haderőfejlesztések mindenesetre mind a 7 említett országban folynak, bár az egyes hadseregekre fordítható források, nagyon különbözőek. Ebben a tekintetben az USA az első, majd a sorrend így alakul: Kína, India, Egyesült Királyság, Japán, Dél-Korea, Franciaország és legvégül Oroszország (mely leghátul kullog). Közben olyan államok is felkerülnek a haderejükre legtöbbet költők listájára, mint Németország, Szaúd-Arábia és Ausztrália. Elgondolkodtató, hogy miközben Putyin csak évi 42 milliárd dollárt tud hadseregére fordítani, addig Kína képes 200 milliárd fölé menni, az USA pedig már a 700 milliárdos határt is túllépte!
A táblázat forrása: portfolio.hu
Mégis elmondható, hogy ez a három ország (USA, Kína, Oroszország) készíti jelenleg a Föld legfejlettebb fegyvereit: a legjobb vadászgépeket, robotrepülőket (AI -val), rombolókat, legnagyobb repülőgép-hordozókat (ebben az USA elsősége megkérdőjelezhetetlen) és a legfejlettebb tengeralattjárókat (mely területen az oroszok még mindig képesek versenyben lenni az amerikaiakkal). Oroszország számára a hadiipar kimondottan gazdasági húzóágazat, nemzetgazdasági kulcs-tényező és fontos bevételi forrás is, tekintve hogy ő látja el a világ tekintélyes részét fegyverekkel. Ugyanakkor az első 7-be tartozók közt akadnak más nagy haderő-fejlesztők is, például a britek, akik 2019-ben állították hadrendbe a HMS Queen Elisabeth és a HMS Prince of Wales elnevezésű hordozóikat. Mindkettő hagyományos meghajtású, viszont 65 ezer tonnásak és 30-30 vadászgépet (F-35B) képesek szállítani. (Ugyanakkor tény, hogy fenntartásuk és megfelelő kíséretük előteremtése már problémás a brit költségvetés számára.) [forrás]
A jövő globális biztonságpolitikai helyzetét az említett 7 + 1 állam fogja meghatározni és az a kulcskérdés, hogy ezek közül melyek fognak tudni tartós és erős szövetségi rendszereket fenntartani. Ebből a szempontból nagy talány, hogy a második és harmadik helyen álló Oroszország illetve Kína tető alá hoznak egy katonai együttműködést és meg tudnak e ehhez nyerni egyéb katonai nagy- és középhatalmakat?
2020.04.13.21:13